«Гірка пам’ять історії»

11 квіт. 2024
11 квітня була проведена година пам'яті до Міжнародного дня визволення в'язнів фашистських концтаборів

Сьогодні  в усьому світі відзначають пам’ятну дату — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів (International Day of Fascist Concentration Camps Prisoners Liberation). Вона встановлена в пам’ять про повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року.

Цього дня, 79 років тому, в’язні найбільшого концтабору смерті Бухенвальд біля Веймара назавжди змінили хід історії людства. Здолавши нацистських катів в інтернаціональному повстанні, полонені нарешті вийшли на волю та вдихнули повними грудьми.

Саме 11 квітня 1945 року з його воріт вийшов останній в’язень.

Ця пам’ятна дата увійшла в історію як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Відтоді пройшло немало часу, та страшні злочини проти людства не мають строку давності. Геноцид цілих народів, масові розстріли дорослих та дітей на «фабриках смерті» в окупованих нацистами країнах, тортури та непосильна каторжна праця знищили мільйони безневинних людей. Серед них і наші земляки, чиє життя обірвалось за колючим дротом концтаборів.

Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За роки Другої світової війни через них пройшли 18 мільйонів осіб.

На території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених, три з яких були розташовані в місті Києві. Це концтабори «Сирецький», «Бабин Яр» та «Дарницький».

Віддаючи данину безвинно загиблим жертвам, в нашому закладі дистанційно була проведена година пам’яті  «Гірка пам’ять історії» для учнів 9 і 11 класів. На заході діти ознайомилися з історією тих часів, переглянули відео «Концентраційний табір Аушвіц  – Біркенау», «Ув’язнену в концтаборі Аушвіц врятувала помилка в документах» та прослухали вірш «Про назву концтабору Бухенвальд» Альфреда Моргула –Шпербера.

Це все – в нашій пам’яті назавжди, що передаватиметься з покоління в покоління.

Ми вклоняємось з усім світом людям, які в пекельних муках пройшли цей шлях, вистоявши найстрашніші випробування. І віддаємо данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в стінах таборів смерті.